تبلیغات
دانستنیهای کامپیوتر - آموزش فتوشاپ-قسمت 5- چگونگی اعمال ماسک در نرم افزار فتوشاپ(2)

آموزش چگونگی اعمال ماسک در نرم افزار فتوشاپ قسمت دوم

ادامه....

اعمال سایه :
اعمال سایه به متن یا تصویر به آن بعد داده و موجب می شود بیشتر به چشم بیاید . سایه جلوه خاص و زیبایی برای تاکید بر روی یک چیز و جلب توجه بیشتر می باشد .
Drop Shadow قبل از اینکه یک فیلتر باشد ،جلوهٔ لایه محسوب می شود ، بنابراین می توانید آن را قبل و بعد از رند کردن تایپ استفاده کنید .

نکته:
سایه را در همه جا استفاده نکنید ! اگر از سایه در همه جای تصویر استفاده شود ،همه چیز به یک نسبت به چشم می آید و شما مزیت استفاده از سایه را برای جلب توجه یک شی از دست خواهید داد .
دقت کنید تمام سایه ها یکنواخت باشند ! اگر در یک ناحیه به چند شیء سایه اعمال می کنید ، دقت کنید که تمام سایه ها یکسان بوده و ((عمق)) آنها مناسب باشد ، اگر سایه متفاوت و اتفاقی باشند ، این تفاوتها مشخص خواهد بود.
سایه را زیاد تیره نکنید . زیرا ممکن است عمق و تیرگی بیش از آنچه که قرار است جلب توجه کند به چشم بیاید . سایه ها را روشن و ظریف ایجاد کنید . تصویر زیر نمونه هایی از اعمال نادرست و درست سایه ها را نشان می دهد .
فتوشاپ ، شامل ابزار قدرتمند و ساده سایه [
drop shadow] و نیز ابزارهای درخشندگی [glow] بیرون زدگی [bevel] ، برجسته سازی [emboss] ، روی هم افتادگی [overlay] برای متن و گرافیک می باشد . می توانید این ابزارها و افکتها را در منوی layer و زیر منوی Style layer بیابید . به خاطر داشته باشید که می توانید جلوه سایه را علاوه بر متن بر اشیاء نیز اعمال کنید . با وجود این ، نمی توان جلوه لایه را به چیزی که در یک لایه مجزا قرار ندارد ، اعمال کرد . اگر بر روی پس زمینه نقاشی کنید نمی توانید به آن جلوه ای بیفزایید .
مسیر اعمال
Effect در ورژن 5/5 : Layer > Effect > Drop Shadow
مسیر اعمال
Effect در ورژن 6.0 : Layer > Layer Style > Drop Shadow
تعیین میزان کدر بودن سایه توسط این گزینه صورت می گیرد .

Dangle : زاویه تابش نور در این قسمت مشخص می شود .
Distance :فاصلهٔ سایه تا جسم مورد نظر در این قسمت تعیین می شود .
Spread :انتشار و وسعت سایه در این قسمت مشخص می شود .
Size : اندازه سایه بوسیله این گزینهٔ تنظیم می گردد.


قسمت QUALITY :
Contour : طرح یا محیط مرئی را مشخص می کند .
Noise : توسط این قسمت می توانیم پیکسلهای مربوط به سایه را انتشار داد .
چنانچه در این کادر گزینه
ٔPreview فعال باشد . تمام تغییرات را به طور همزمان مشاهده می کنید .


کارعملی : اعمال سایه به متن
برای ایجاد سایه ، روی متن مراحل زیر را انجام دهید :
1) یک سند جدید با پس زمینه سفید باز کنید .
2) توسط ابزار تایپ متن مورد نظر را با فونت دلخواهتان تایپ کنید .
3) از منوی
Layer قسمت Layer Style عبارت Shadow Drop را انتخاب کنید تا کادر مکالمه مربوط به آن باز شود . گزینهٔ Preview را علامت بزنید . تا بتوانید در حین کار تغییرات را مشاهده کنید . نکتهٔ مهم این کار در این است که صفحهٔ نمایش را طوری مرتب کنید که بتوانید کادر مکالمه و متنی را که بر روی آن کار می کنید به طور همزمان مشاهده کنید .
4) برای حالت آمیختگی یکی از حالتهای
Normal ، Multiply ، یا Durken را انتخاب کنید . در غیر این صورت با انتخاب گزینه های دیگر نمی توانید سایه را مشاهده کنید ، برای تغییر رنگ سایه بر روی نمونه رنگ در کنار منویMode کلیک کنید . این کادر موجب باز شدن پنجره Ppicker Color می شود .
5) میزان تیرگی [
Opacity] و زاویه [Angel] سایه را با کلیک و کشیدن لغزنده در در شکل ساعت وار تنظیم کنید و یا عددی پنجره های مربوط وارد کنید .
6) فاصله
ٔ سایه [Distance] را از کلمهٔ یا شی ء تنظیم کنید ، اندازه [Size] را بر اساس مقدار سایه ای که می خواهید مشاهده کنید ، تنظیم کنید . مقدار Spread مشخص می کند تا چه حد لبه های سایه مشخص باشند. بعد از انجام تنظیمات مورد نظر دکمهٔ OK را کلیک کنید . البته هنوز هم می توانید آن را اصلاح کنید . تا قبل از ادغام لایه ها یا رند کردن متن می توانید هر تغییری را اعمال کنید.
طبقه بندی: فتوشاپ،
برچسب ها: ماسک، آموزش، آموزش فتوشاپ، فتوشاپ، ترفند،

تاریخ : سه شنبه 16 اردیبهشت 1393 | 09:57 ق.ظ | نویسنده : نرگس کریمی هراتمه | نظرات
.: Weblog Themes By SlideTheme :.


  • تک روید